Bakteri ile virüs benzer canlı türleri midir?

Bakteri ve virüslerin biyolojisi birbirinden tamamen farklıdır. Bakteriler prokaryot (nükleus = çekirdek içermeyen) mikroskobik boyuttaki canlı sınıfından olup, patojen olarak adlandırılan hastalıklara sebep olan zararlı türlerinin yanı sıra, ekmek, turşu, yoğurt, kefir gibi günlük hayatta sıklıkla tüketilen gıdaların üretiminde kullanılan yararlı türleri de mevcuttur. Hatta insan vücudunda da bolca bulunan bakterilerin, genel olarak insanlara olan faydalarının zararlarından daha fazla olduğu söylenir. Yaklaşık boyutları 1-2 mm boyutunda (yani metrenin milyonda biri kadar küçük) olan bakteriler uygun ortamlarda kendi başlarına bölünerek çoğalabilirler.

Virüsler ise bakterilerden daha küçük boyutlara sahip (0.02 to 0.3 µm, yani metrenin 3-50 milyonda biri kadar küçük) olup, zorunlu hücre içi parazit canlılar olarak adlandırılırlar. Çoğu virüs DNA ya da RNA formunda küçük bir genetik materyale sahip olup, genetik materyalini protein bir kılıf içerisinde korumaktadırlar. Genetik materyal ve bazı durumlarda 1-2 enzim dışında protein kılıf içerisinde ribozom ya da diğer organellere sahip değildirler. Yani kendi başlarına hücre dışı ortamlarda bölünüp çoğalamazlar. Genetik materyallerini çoğaltıp, yeni virüs parçacıkları üretebilmeleri için mutlaka konukçu bir hücreye ihtiyaçları vardır. Virüsler farklı yöntemlerle genetik materyalini konukçu hücre içerisine sokmaktadırlar. Konukçu hücrenin yapıtaşları ve ribozomlarını kullanarak kendi genetik şifrelerinden viral proteinlerin üretimini sağlarlar. Virüslerin hücre dışındaki formları tam bir canlılık özelliği sergilemedikleri için virüs parçacığı ismi verilir. Virüslerin canlı olarak değerlendirilmesi konusunda ciddi tartışmalar mevcut olsa da, insanlık tarihince hep var olan ve var olacak bu hayat formlarını göz ardı edemeyiz. Oldukça basit yapılarına rağmen genetik şifrelerini başarılı şekilde yeni jenerasyonlara aktarabilmekte ve bir şekilde bağışıklık sistemimizde açık bulmayı başarabilmektedirler.

Comments
  • Aute mi ut suspendisse velit leo, vel risus ac. Amet dui dignissim fermentum malesuada auctor volutpat, vestibulum ipsum nulla.

    • Sed reprehenderit quam, non felis, erat cum a, gravida lorem a. Ultricies in pellentesque ipsum arcu ipsum ridiculus velit magna, ut a elit est. Ultricies metus arcu sed massa. Massa suspendisse lorem turpis ac.

  • Massa suspendisse lorem turpis ac. Pellentesque volutpat faucibus pellentesque velit in, leo odio molestie, magnis vitae condimentum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donate Now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.